Το σήμα σχεδιάστηκε από τον κ. Κατσιβελάκη Β.

Εκδρομή στον Πόρο 9 Μαρτίου 2015

Οι μαθητές του προγράμματος Φωτογραφίας και του Ομίλου Φυσικών Επιστημών - Ρομποτικής του σχολείου μας στις  9 Μαρτίου 2015 επισκέφτηκαν τον Πόρο. Οι μαθητές του προγράμματος Φωτογραφίας φωτογράφησαν τα όμορφα τοπία του Πόρου και κάλυψαν φωτογραφικά τη δοκιμή πλεύσης του 2ου hydrobot που έστησαν οι μαθητές του ομίλου Φυσικών Επιστημών -Ρομποτικής. Για μια ακόμα χρονιά η συνεργασία των μαθητών και των καθηγητών των δύο προγραμμάτων ήταν άψογη.

Το Γυμνάσιο μας για πολλοστή φορά πρώτευσε στο ΣΚΑΚΙ

Το Γυμνάσιο μας για πολλοστή φορά πρώτευσε στο ΣΚΑΚΙ στους αγώνες του 23ου Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος Σκάκι του Δήμου Κορυδαλλού, που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Λυκείου. Στο πρωτάθλημα, που είναι πλέον θεσμός για την πόλη, συμμετείχαν 151 μαθητές όλων των ηλικιών. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν με την υποστήριξη των Σκακιστικού Ομίλου Κορυδαλλού και του Ε.Ε.Σ Κορυδαλλού.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ:

Β΄ ΤΑΞΗ:

ΒΩΣΙΚΑ ΟΛΓΑ (ΧΡΥΣΟ)
ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΤΖΩΡΤΙΝΑ (ΧΑΛΚΙΝΟ)
ΑΠΕΡΓΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (ΧΑΛΚΙΝΟ)

Γ΄ ΤΑΞΗ:

ΑΛΟΪΖΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΧΡΥΣΟ)
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ (ΑΡΓΥΡΟ)
ΜΠΕΣΗ ΤΟΝΙΑ (ΧΑΛΚΙΝΟ)

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ 20 ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

Βίντεο κατά του Bullying

Οι μαθητές του σχολείου μας Καλαμάρας Α. , Καφούρου Ε. , Κωστόπουλος Ν. και Μπέση Μ., στα πλαίσια του μαθήματος Βιωματικές Δράσεις που διδάσκει ο κ. Θεοδωρόπουλος δημιούργησαν το παρακάτω βίντεο ενάντια στο σχολικό εκφοβισμό. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας.

4η συνάντηση-συζήτηση-πατρική λειτουργία & πατρικό συναίσθημα

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Αγαπητοί  γονείς

Σας περιμένουμε την Tετάρτη 18 Φεβρουαρίου,  ώρα  19.00 στο χώρο του σχολείου μας, για την 4η συνάντηση-συζήτηση  με θέμα:

«Πατρική  λειτουργία  &  πατρικό  συναίσθημα»

Εισηγητής: Σπύρος Κασιδιάρης  (Κοινωνικός Λειτουργός-τμήμα Ανάπτυξης & Προγραμματισμού του Δήμου Κορ/λού)

Φιλικά

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων  &  Κηδεμόνων 8ου Γυμνασίου Κορ/λού

Συναρμολόγηση του 2ου Hydrobot και στήσιμο ενυδρείου από τον όμιλο Φυσικών Επιστημών και Ρομποτικής

E-mail Εκτύπωση PDF

Φέτος το σχολείο μας έχει παραλάβει από το ίδρυμα Ευγενίδου άλλο ένα hydrobot. Η συναρμολόγησή του έχει ήδη ξεκινήσει από τους μαθητές του Ομίλου Φυσικών Επιστημών και Ρομποτικής και θα χρησιμοποιηθεί στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποιείται από τον όμιλο:

"Μελέτη υδάτινων οικοσυστημάτων"

Η πρώτη του δοκιμή θα πραγματοποιηθεί  από τους μαθητές του ομίλου κατά την εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί από το Πρόγραμμα Φωτογραφίας του σχολείου μας στον Πόρο.

Παράλληλα έχει ήδη στηθεί και μελετάται το ενυδρείο του σχολείου.

Με τη βοήθεια του ενυδρείου μελετώνται οι κύκλοι του C και του Ν και εφαρμόζονται μέθοδοι ανάλυσης της ποιότητας του νερού. Επίσης γίνεται αναφορά στον καθαρισμό των απορριμμάτων με τη χρήση του βιοαντιδραστήρα του ενυδρείου ("φίλτρο ενυδρείου").

Οι γνώσεις αυτές θα χρησιμοποιηθούν από τους μαθητές για να κατανοήσουν τις διαδικασίες που πραγματοποιούνται στο Κέντρο Επεξεργασίας Λυμάτων Ψυτάλλειας (ΚΕΛΨ) κατά την επίσκεψη που θα πραγματοποιηθεί σε αυτό.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 06 Φεβρουάριος 2015 21:37

Πρόσκληση σε συνάντηση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Αγαπητοί  γονείς

Σας περιμένουμε τη Δευτέρα  9  Φεβρουαρίου,  ώρα  18.30 στο χώρο του σχολείου μας, για την 3η συνάντηση-συζήτηση  με θέμα:

«Πατρική  λειτουργία  &  πατρικό  συναίσθημα»

Φιλικά

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων  &  Κηδεμόνων 8ου Γυμνασίου Κορ/λού

Ενδοσχολική επιμόρφωση για την "σχολική διαμεσολάβηση"

E-mail Εκτύπωση PDF

Την Πέμπτη 29/1 πραγματοποιήθηκε για τους καθηγητές και τους γονείς και κηδεμόνες ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα:

"Σχολική διαμεσολάβηση"

ΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Πατήστε ΕΔΩ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κατασκευή / Διαχείριση Ιστότοπου:

Παπαδημητρόπουλος Νίκος

Διαχείριση ιστότοπου:
Αλεξανδρίδης Λάζαρος
Σύνδεση μελών

mod_vvisit_counterΣήμερα15
mod_vvisit_counterΧθές113
mod_vvisit_counterΑυτή την εβδομάδα687
mod_vvisit_counterΤην περασμένη εβδομάδα712
mod_vvisit_counterΑυτό το μήνα2108

Visitors Counter

Σκοπός του ιστότοπου είναι η ανάρτηση ανακοινώσεων και εκπαιδευτικού υλικού του σχολείου μας.

Άδεια Creative Commons