Το σήμα σχεδιάστηκε από τον κ. Κατσιβελάκη Β.

Ενημερωτική συνάντηση για τους γονείς σε σχέση με σωστή διατροφή και την παχυσαρκία

Αγαπητοί Γονείς,

επειδή πιστεύουμε ότι το σχολείο πρέπει να είναι ανοικτό στην κοινωνία για να προσφέρει γνώση και προβληματισμό, και με αφορμή τις δράσεις που θα γίνουν στο σχολείο μας την Παρασκευή 24-10-2014 κατά της παχυσαρκίας, διοργανώνουμε μια ενημερωτική συνάντηση με θέμα τη σωστή διατροφή των παιδιών μας και τους παράγοντες που μπορεί να οδηγήσουν στην παχυσαρκία.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου

την Πέμπτη 23-10-2014 και ώρα 7.00μμ

με εισηγητή τον ιατρό Κυριαζή Ιωάννη, Διευθυντή του Νοσοκομείου Ασκληπιείο Βούλας.

Θεωρώντας ότι το θέμα είναι σημαντικό για την υγεία και την ανάπτυξη των παιδιών μας σας προσκαλούμε να ενισχύσετε αυτήν την προσπάθεια με την παρουσία σας.

Αλεξανδρίδης Λάζαρος

Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων 2014-15

Διαβάστε στο συνημμένο έγγραφο τις ώρες που είναι διαθέσιμοι οι καθηγητές του σχολείου μας για ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων.

Όμιλος Φυσικών Επιστημών: Η εκπαιδευτική ρομποτική για τη μελέτη των υδάτινων οικοσυστημάτων

E-mail Εκτύπωση PDF

Στο σχολείο μας φέτος ο όμιλος Φυσικών Επιστημών και Ρομποτικής συνεχίζει τη λειτουργία του και αναλαμβάνει τη διεκπεραίωση του προγράμματος "Η εκπαιδευτική ρομποτική για τη μελέτη των υδάτινων οικοσυστημάτων".

α. την παρουσίαση/υπενθύμιση βασικών αρχών εργαστηριακής μεθοδολογίας μέσα από την εκτέλεση απλών εργαστηριακών ασκήσεων.

β. τη συναρμολόγηση και τοποθέτηση των αισθητήρων του hydrobot που διαθέτει το σχολείο.

γ. την επικοινωνία των μαθητών μας με μαθητές συνεργαζόμενων σχολείων, μέσω των διαδραστικών πινάκων και σελίδας wiki ώστε να γίνει αναβάθμιση του hydrobot κατασκευάζοντας ηλιακό φορτιστή.

δ. τη μελέτη χημικών παραγόντων που αφορούν τη καλή λειτουργία ενός υδάτινου βιότοπου (pH, σκληρότητα, επίπεδα αμμωνίας κ.τ.λ.). Στο πλαίσιο αυτό θα στηθεί στο σχολείο ένα ενυδρείο από το οποίο να αντλούνται τακτικά δείγματα προς ανάλυση αλλά και να χρησιμοποιηθεί ως σημείο αναφοράς για την συζήτηση φυσικών διαδικασιών όπως η φωτοσύνθεση. Ο σκοπός αυτού του σταδίου είναι να αποκτήσουν οι μαθητές τις γνώσεις και δεξιότητες που θα απαιτηθούν στο τελικό στάδιο της συλλογής μετρήσεων από πραγματικό θαλάσσιο οικοσύστημα.

ε. τη χρήση του hydrobot για την πραγματοποίηση μετρήσεων σε θάλασσα.

στ. παρουσίαση των αποτελεσμάτων στο Χημικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 06 Οκτώβριος 2014 17:09

Πρόγραμμα και εξεταστέα ύλη εξετάσεων Μαΐου - Ιουνίου 2014

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 13 Ιούνιος 2014 12:45

Παρουσίαση Βιωματικών Δράσεων - Τμήματα Α1 και Α3

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 19 Ιούνιος 2014 12:46

1η ΘΕΣΗ στον πειραματικό διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών

Οι μαθητές μας: Κασιμάτης Ανδρέας, Παναγοπούλου Κατερίνα και Σκούφη Μαρία

κατέκτησαν την 1η θέση στο διαγωνισμό πειραμάτων Φυσικών Επιστημών (Φυσικής- Χημείας- Βιολογίας) μεταξύ 17 Γυμνασίων του Κορυδαλλού, της Νίκαιας και του Ρέντη.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 7 Μαΐου 2014 στα εργαστήρια του ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας.
Τα τρία αυτά παιδιά είχαν επιλεγεί μέσα από τον όμιλο Φυσικών Επιστημών και Ρομποτικής του σχολείου μας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 19 Μάιος 2014 09:22

Eκδρομή της Γ΄ Γυμνασίου στα Ιωάννινα.

E-mail Εκτύπωση PDF

Με επιτυχία πραγματοποιηθηκε η τριήμερη εκδρομή της Γ΄ Γυμνασίου στα Ιωάννινα.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 14 Απρίλιος 2014 18:49

Σελίδα 1 από 14

ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ EMAIL ΓΙΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

artsexylightbox_singleimage

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΖΩΝΤΑΝΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

To Φόρουμ του 8ου Γυμν. Κορυδαλλού

forum

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΤΕ ΜΑΣ ΣΤΟ facebook

ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΙΣΤΟΤΟΠΟΥ ΓΙΑ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥΣ Ή ΑΜΕΑ

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΩΝ

< Οκτώβριος 2014 >
Δε Τρ Τε Πε Πα Σα Κυ

O ΚΑΙΡΟΣ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΣ & Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ

ΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Πατήστε ΕΔΩ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κατασκευή / Διαχείριση Ιστότοπου:

Παπαδημητρόπουλος Νίκος

Διαχείριση ιστότοπου:
Αλεξανδρίδης Λάζαρος
Σύνδεση μελών

mod_vvisit_counterΣήμερα24
mod_vvisit_counterΧθές129
mod_vvisit_counterΑυτή την εβδομάδα925
mod_vvisit_counterΤην περασμένη εβδομάδα1303
mod_vvisit_counterΑυτό το μήνα6699

Visitors Counter

Σκοπός του ιστότοπου είναι η ανάρτηση ανακοινώσεων και εκπαιδευτικού υλικού του σχολείου μας.

Άδεια Creative Commons